11.10 2015

Başkandan Mesaj

Başkandan Mesaj

Sevgili Hemşerilerim;

Kasım 2012'de kabul edilen ve Aralık 2012'de Resmî Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren kanun ile Malatya, Büyükşehir statüsü kazanmış; eski Yeşilyurt ilçesi ile Gündüzbey, Yakınca, Şahnahan, Dilek, Topsöğüt, Bostanbaşı beldeleri, ilden katılan 36 mahalle ve mahalle statüsü kazanan 39 köyün birleşmesi sonucunda bugünkü Yeni Yeşilyurt oluşmuştur. Büyük ve kadim Malatya kültürünün birbirini tamamlayan unsurları, bu birleşme ile daha ahenkli bir görünüme kavuşmuştur.

Kuzeyde Karakaya Baraj Gölü'nden güneyde Çat Baraj Gölü'ne, batıda Yazıhan, Akçadağ ve Doğanşehir'den doğuda Battalgâzi'ye uzanan, 82 mahalleden meydana gelen, 954,6 km²lik alan Yeşilyurt'un sınırlarını oluşturmaktadır. Büyükşehir statüsü kazanan Malatya, merkez ilçeleriyle dinamiklerini oluşturmakta ve bir bütün olarak ele alınmaktadır.

Yeşilyurt Belediyesi yeni organizasyon şemasında önemli bir yere sahiptir. Kurucu belediye olarak, ilçemizin A'dan Z'ye bütün ihtiyaçlarını tespit ettik. Sizin desteğiniz ve işinin ehli, gözü pek, vizyoner bir ekiple, Yeşilyurt'u yapılandırıyoruz. Yola "Büyükşehre Büyük İlçe" sloganı ile çıktık. Yeşilyurt'u bir merkez ilçeye yakışır nitelikte büyük bir ilçeye dönüştürmek, içinde yaşayanlar için göz nuru, dışarıdan gelecekler için bir cazibe merkezi yapabilmek en büyük ödevimiz dedik.

Yeşilyurt Belediyesi, Yeşilyurtluların tüm belediye hizmetlerini eşit hızlı ve kaliteli şekilde almasını sağlayacak bir yapılanma ile gece gündüz demeden 7/24 hemşerilerimizin hizmetindeyiz.

Toplam kalite yönetimi açısından bakıldığında, merkez ilçemiz Yeşilyurt'un, yeni dönemde, standart belediyecilik hizmetleri yanında, yeni statüsüne yakışır dikkat çekici hizmetler de alması gerektiği inancındayız. Bu maksatla uzun süredir üzerinde çalıştığımız sosyal, kültürel, çevresel projelerimizi bir bir hayata geçiriyoruz.

Sizlere yapılan hizmetlerimizden kısa hatırlatmalarda bulunarak, yapılan çalışmalar hakkında bilgilerinizi tazelemek istiyorum.

Belediyeciliğin olmazsa olmaz hizmetleri arasında yer alan yol kaldırım DOĞAL TAŞ: (17.714)    -   KİLİT TAŞI: (185.152 m2 )  -    TAŞ DUVAR: (17.782 m3) PERDE DUVAR: (3.114 m3) ASFALT: (87.725 ton)   -    STABİLİZE: (88.328 ton )  -   DOĞAL MALZEME: (36.380 ton)  - SATHİ KAPLAMA: (5.400 m) çalışmalarımız tüm hızıyla devam etmektedir.

4.3 KM uzunluğunda BOSTANBAŞI KANAL PROJE uygulamasını başlattık.  Üç etapta gerçekleştirilecek kanal projesi 1338 metre 1. etap tamamlanma aşamasına getirilmiştir.

11 Adet “MUHTAR EVİ” Yapımı bitim aşamasında getirilmiştir.

5 Adet kapanan belde belediye binasının tadilat ve dış cephe giydirmesi yapılarak “YEŞİL KONAK” lara dönüştürülmesi sağlandı, yüzlerce öğrenci eğitim görmektedir.

 6 Adet “YEŞİL KONAK” Gençlik Merkezi inşaatı devam etmektedir.

1 Adet GÜNGÖRMÜŞLER KONAĞI inşaatı devam etmektedir.

1 Adet “TEMİZLİK HİZMETLERİ MÜDÜRLÜĞÜ İÇİN İDARİ BİNA VE YEMEKHANE” inşaatı devam etmektedir.

1 Adet “AŞEVİ TADİLATI” yapılarak hizmete hazır hale getirildi.

1 Adet “ZABITA MÜDÜRLÜĞÜ İÇİN BİNA YAPIMI” tamamlanarak hizmete sunuldu.

200 DÖNÜMLÜK ŞEHİR PARK ve 50 DÖNÜMLÜK KENT PARK ile ilgili proje çalışmalarımız devam etmektedir.

36 ADET PARK TAMAMLAYARAK HİZMETE AÇILMIŞTIR, 6 ADET PARKIN İNŞAATI DEVAM ETMEKTEDİR,

Toplamda 132 ADET parkımız bulunmaktadır.

Temiz Çevre, Sağlıklı Toplum Sloganıyla Yeşilyurt Belediyemizde Başlattığımız Değişim ve Dönüşüm ile birçok Belediyemizde olmayan Yer altı ve Yer üstü modern çöp konteynırları uygulamasını başlattık.  200 ADET YERALTI ÇÖP konteynırı, 150 ADET ESTETİK YERÜSTÜ ÇÖP konteynırı yerleştirme işlemi gerçekleştirdik.

İBADETHANELERİMİZİN TEMİZLİĞİ için yılda iki kere TAM DONALIMLI ARAC ile ibadethanelerimizin temizliği yapılmaktadır.

Mahallelerimize 1030 adet galvanizli çöp konteynırı, 1889 adet varil dağıtımı gerçekleştirilmiştir.

Toplam 200 ARAÇLIK GÜÇLÜ FİLOMUZLA hizmet vermekteyiz.

2014 ve 2015 yılında Finisher, Ekskavatör, Silindir, Kamyon, Süpürme Aracı, Arazöz, Kepçe, Asfalt Robotu, Greyder VB. 102 ADET İŞ MAKİNESİ alımı gerçekleştirildi.

Belediye sınırları içerisinde dünyaya gelen her bebeğimize HOŞ GELDİN BEBEK projesi kapsamında (2.500) ailelerimize GÖZÜN AYDIN hediyesi verildi.

KEŞKE PROJESİ kapsamında Belediye sınırlarımız içerisinde tespit edilen (200) yetim çocuklarımızın dilekleri yerine getirildi.

İKRAM ÇEŞMESİ ile Yeni Devlet Hastanesi bahçesinde her gün 1.000 kişiye günlük sıcak çorba dağıtımı yapılıyor.

20 - 21. KİRAZ, KÜLTÜR VE SPOR ŞENLİĞİ gerçekleştirildi.  Bu şenlikler ÇERÇEVESİNDE 358 ÇOCUĞUMUZ SÜNNET ETTİRİLDİ. 30 ÇİFTİMİZİN NİKAHI KIYILDI. Karakucak güreş müsabakaları ve ilimizde bir ilk olarak okçuluk yarışması düzenlendi.

1. VE 2. SOKAK OYUNLARI VE UÇURTMA ŞENLİKLERİ gerçekleştirildi.

 Kutlu doğum Haftası Kapsamında 90 OKULDA KONFERANS DÜZENLENDİ VE 50.000 ADET KİTAP dağıtımı gerçekleştirildi.

 Yeşilyurt Kaymakamlığımız ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz işbirliği ile YEŞİLYURT KİTAP YURDU PROJESİ İLE 20 YAZAR ilçemize getirilerek çeşitli konferanslar düzenlendi.

AH-HALEPÇE, 28 ŞUBAT VE YENİ TÜRKİYE konferansları başta olmak üzere onlarca konferans ve paneller düzenlendi.

Necip Fazıl Kısakürek, Mehmet Akif Ersoy’u anma ve ŞİİR YARIŞMALARI düzenlendi.

ULUSAL SATRANÇ TURNUVASI 256 katılımcı ile gerçekleştirildi.

Türkiye’de bir ilk olarak  “GERİ DÖNÜŞÜM EVİ” projesi başlatıldı. 31 adet geri dönüşüm evi çeşitli mahallelere yerleştirildi.

 4979 adet ÇER GERİ DÖNÜŞÜM KUTUSU, 246 adet ATIK PİL KUTUSU, 62 Adet ATIK YAĞ BİDONU dağıtımı gerçekleştirildi.   8400 öğrenciye Çer Çöp Atık Geri Kazanım Projesi kapsamında eğitim verildi.

Sosyal Yardımlaşma Müdürlüğünce 1.123 aileye toplam 447.580 adet EKMEK DAĞITIMI gerçekleştirildi. 4.000 ADET ELBİSE dağıtımı gerçekleştirildi. (Geri Dönüşüm Evleri Kapsamında)

Ramazan Ayında 11 mahallede SOKAK İFTARLARI düzenlendi.  Yeni Devlet Hastanesi bahçesinde kurulan iftar çadırı ile her gün iftar yemeği verildi.  Yaklaşık 40.000 KİŞİYE İFTAR YEMEĞİ ikram edildi. Ayrıca teravih namazı sonrası camilerimizde lokma ve şerbet ikramı gerçekleştirildi.

Özel gün ve haftalarda günün haftanın önemine binaen etkinlikler gerçekleştirildi.  (Muharrem ayında Aşure ikramı, anneler günü anaokullarında saksı çiçek hediyesi vb.)

Plaenataryum ile okullarımızda uzay bilimleri ile ilgili 12.000 çocuğumuza sunum gerçekleştirildi.

Güveninize layık, emanetinize sadık olacağız.

 

Hacı Uğur POLAT / Yeşilyurt Belediye Başkanı